Excel Nedir ?, Excel Formülleri, Excel İle Formül Yazma

Excel Nedir ?

Merhaba bu yazımızda sizlere Excel nedir ?, Excel formülleri ve Excel ile formül yazma konularına değineceğiz. Kısa tanım olarak Excel bir elektronik tablolama programıdır. (Aşağıda ayrıntılı bir şekilde değineceğiz). Excel 1989 yılında Microsoft tarafından piyasa sürülmüş ve temel amacı iş hayatını kolaylaştırmak olmuştur. Görüyoruz ki teknoloji devi Microsoft bu işi çoktan başardı.

Evet Excel nedir ? dedik. Daha önce okuduğum makalelerde kimsenin değinmediği bir bakış açısı ile size Excel mantığını açıklamaya çalışacağım. Elimizde beyaz bir A4 kağıdının olduğunu ve bu kağıda bir tablo çizdiğimizi varsayalım (satır sütün sayısı fark etmez). Bu tabloda sütunlara sırasıyla ürünlerimizin alış fiyatı, satış fiyatı ve iskonto miktarını girelim. (Unutmayın A4 kağıdına çizip yazdığımızı varsayıyoruz). Daha sonra sütunlardaki değerlerden yola çıkarak ufak bir hesaplama ile elde edeceğimiz kârı ayrı bir sütuna yazalım. Elimizde bir tablo oluştu ve bu tablomuzda maliyetimizi, kârımızı net bir şekilde görebiliyoruz. Ancak olası bir değişiklikte kârımız değişeceğinden, değişen verilerimizi ve kârımızı silip tekrardan hesaplayıp yazmamız gerekecek.

İşte burada devreye elektronik tablolama programı dediğimiz Excel devreye giriyor. Bizi hem zaman kaybından, hem kırtasiye maliyetlerinden hem de baş ağrısında 😊 kurtarıyor. Az önce A4 kağıdı üzerine çizdiğimiz tabloyu elektronik ortamda kurgulayıp olası bir değişiklikte hücreler arasında ki bağlantı işlevlerini otomatikleştirip bize gerçekten büyük kolaylıklar sağlamıştır. Excel Nedir? Dedik. Excel aslında bu kadar değildir. Daha birçok özelliği mevcuttur ancak ileri yani profesyonel özellikler dediğimiz özellikleri kavramak için az önceki açıkladığımız olayı iyi anlamak gerekir.  Bu özelliklerden ziyade sadece hücreler arası bağlantılar değil sayfalar (yani A4 kağıdına çizdiğimiz tablolar) arası bağlantılar oluşturabileceğimiz, fazla tekrar eden işlevleri makro dediğimiz özellik ile tekrar ettirmemiz gibi özellikler de mevcut ancak şimdilik yukarıda anlattım olayı iyice kavramanız daha mühimdir.

Çok çok uygun fiyatlı Excel kursumu almak için TIKLAYINIZ.

Excel İle Formül Yazma

Elektronik tablolama programı dediğimiz bu güzel aracın hücreler arasındaki bağlantılarından bahsettik. Evet bahsettik bahsetmesine de peki nedir bu bağlantılar nasıl yazılır? Kimisi fonksiyon kimisi işlev, kimisi de formül der. Siz ne derseniz deyin. Bu formüller ile hücreler arasındaki köprü görevinin atamasını aslında biz yapıyoruz. Tamam otomatik bağlantı var ama o bağlantınız ne olacağına biz karar veriyoruz. (eklememi, silmemi, artırmamı vs. ). Bu işlem içi formülleri kullanıyoruz. Bu formüller tabi ki gelişi güzel belirlenmiyor. Açıklayacağım bu yaklaşım ile daha önce kullanmadığınız formüllerin bile çalışma mantığınız anlayacaksınız.

Excel ile formül yazma konumuza örnek olarak EĞER formülünü anlatayım. Size faydasının dokunacağını düşündüğüm kursum için tıklayınız diyor ve devam ediyorum. Excel de formül mutlaka = ile başlar yani =EĞER olarak formülümüzü başlatacağız. Hemen sonrasında ( işareti koyduğumuzda hemen altında bir kutucuk belirecek. İşte o kutucuk bize formül hakkında bilgi verecektir. Biz =EĞER( yazdığımızda hemen alt tarafta beliren kutucukta aynen böyle yazmakta =EĞER(mantıksal_sınama;[eğer_doğruysa_değer] ;[eğer_yanlışsa_değer]) yazacaktır. Peki bu ipucu ne anlama geliyor?

Öncelikle noktalı virgülü açıklayayım. Noktalı virgül formülde işlem sıralamasının bittiğini bir sonraki işleme geçildiğini ifade eder. Mantıksal_sınama ise neyi sınayacağımızı yani şartımızı, koşulumuzu belirtmemiz gerektiğini söyler (A, B’den büyükse gibi). Noktalı virgülü koyduktan sonra ise eğer_doğruysa_değer bize koşulun sağlanması halinde ne yazılacağını belirtmemizi söyler. Eğer_yanlışsa_değer ise koşul sağlanmadığı halde ne yazılacağını belirtmemiz gerektiğini söyler. Yani formül şu şekilde tamam olur. =EĞER(A1>B1;”BÜYÜK”;”KÜÇÜK”).

Formülde A ve B bir sütun olduğunda yanındaki rakamlar o sütunların kaçıncı satırı olduğunu ifade eder. BÜYÜK veKÜÇÜK terimlerini çift tırnak içine almamın sebebi ise yazdırılacak değerlerin metinsel değerler olmasıdır. Eğer rakam yazdıracak olsaydın formül =EĞER(A1>B1;1;0) şeklinde olurdu. Yani yazdıracağımız değer metinsel bir ifade ise bunu çift tırnak arasına almak şarttır. Aksi takdirde hata alırız diyor ve Excel ile formül yazma konusunu bitiriyoruz. ( Aşağıda ki resimde örnek gösterilmiştir).

Çok çok uygun fiyatlı Excel kursumu almak için TIKLAYINIZ.

Excel-ornek

Çok çok uygun fiyatlı Excel kursumu almak için TIKLAYINIZ.

Excel Formülleri

Bu konunun altında çok açıklama yapmak mantıksız olacaktır. Size aşağıda en çok kullanılan Excel formüllerini vereceğim. En çok kullanılan Excel Formülleri aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Excel Formülleri PDF Dosyasını İNDİRİN.

Linkte bir sorun olursa lütfen yorumlarda belirtiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *