5G Hayatı Nasıl Etkileyecek? 5G Nedir?

Bu yazımızda 5G nedir? 5G teknolojisi nedir? 5G hayatımızda ne gibi değişiklikler sağlayacak? gibi soruları cevaplayacağız.

Son zamanlarda kulağımızın sıkça işittiği 5G teknolojisi, günlük yaşantımızı derinden etkileyeceğe benziyor. Kullanıcıların hizmetine girmeye yavaş adımlarla ilerleyen bu teknolojinin getireceği yenilikler…

5g-teknolojisi-nedir

5G demek yüksek hız demek, günlerimiz alan işlemlerin saniyelere düşmesi demek. Yakın zamanda hayatımıza girmeye hazırlanan 8K video akışının zemininde 5G teknolojisi olacak. 8K gelmesine gelecekte bu teknolojiyi destekleyen elektronik ürünler çok pahalı ve çok azdır. 8K konusuna girmeden bu teknoloji için biraz beklememiz gerektiğini belirterek kaldığımız yerden devam edelim.

5G demek hız demek demiştik, biraz açalım. Yani saatlerinizi alan dosya aktarımı saniyelere düşecek. Düşünsenize PUBG, Call Of Duty, Fortnite ve CS GO gibi oyunları saniyeler içinde indireceksiniz. İşitmesi bile harika değil mi? İnanın rüya değil 5G teknolojisi için bu hız gayet sıradan.

Oyun demişken daha derine inelim. Oyun oynamak için pahalı bilgisayarlar toplamak zorunda kalmayacağız belki. 5G teknolojisi ile oyun oynarken RAM, yüksek GB’li ekran kartı, güçlü işlemciye vb. ihtiyacımız olmayacak. Google Stadia ve benzeri platformlar artacak. Yani şu demek oluyor oyun oynamak için locale indirmemize gerek kalmayacak, güncellemeleri dert etmemiz gerekmeyecek. Çünkü transit olarak karşı sunucuya bağlanarak en kaliteli oyun zevkini yaşayacağız.

5g-nedir

Örnekleyerek devam etmek istiyoruz. Youtube’de yüksek çözünürlüklü videoları izlerken takılmalar asla olmayacak, canlı yayın akışları çok yüksek çözünürlüklü olsa da kasma gibi bir durum olmayacak. Bunların olması için yüksek hız lazım zaten buda 5G teknolojisinde olacak.

Birazda artırılmış gerçeklikten bahsedelim. Ne kadar deneyim yaşasak ta aslında daha temel düzeyde diyebiliriz. Çünkü görüntünün başlatılması ile gözümüzle görmemiz arasında bir fark var. Şöyle herkes 1ms monitör almak ister 5G ile 1ms bile çok fazla kalacak.

5G-hayatimizda-ne-gibi-degisiklikler-saglayacak

5G ile trafikte araçlar arası iletişim artacağından şoförsüz araçları daha sık göreceğiz. Doktorlar evlerinden ameliyata dahi girebilecek. Olmaz demeyin olacak. Şu an bile yapılabilir, ancak doktorun evden tuşa tıklaması ile ameliyathanede uygulanması arasındaki zaman farkı yüzünden yapılamıyor. Ama 5G ile bu sorun ortadan kalkmayacak mı?

Şubat 2020 de hizmete gireceği söyleniyor hep beraber bekleyip göreceğiz artık.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan takip için Tıklayınız.

5G nedir? 5G teknolojisi nedir? 5G hayatımızda ne gibi değişiklikler sağlayacak?

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *