Valve neden birden fazla Half Life 3s üretmeye çalıştığını ve neden başarısız olduğunu açıklıyor…

Valve Half Life ‘ın sıkıntılı geçmişini anlatıyor

Geçtiğimiz pazartesi Half Life ‘ın lansmanı: Alyx, Valve için bir dönüm noktasıydı. Yıllarca gerçek oyun oynamadıktan sonra (kötü niyetli kart oyunu, bazıları Half-Life serisinin sadece öldüğünden değil, Valve’in bir bütün olarak oyun geliştirmeye olan ilgisinin azaldığından endişe duydu. Bununla birlikte, Alyx’in olağanüstü kritik başarısı, bu endişelerin hiçbirinin bu günlerde iyi bir dayanağı olmadığını kanıtlamıştır.

Valve bir intikamla Half-Life serisine (ve oyun yapımına) geri dönüyor ve Half-Life: Alyx’i uzun ve sorunlu geçmişini bu franchise ile tartışmak için bir fırsat olarak kullanıyor.Valve’in Robin Walker’a göre, Half-Life 3’ün (veya Half-Life 2: Bölüm 3) ana nedeni henüz doğru oyunu yapamadıkları.

Gerçekten de Walker, Valve’ın Half-Life 2: Episode 3’ü çeşitli vesilelerle yapmaya çalıştığını, ancak girişimlerin hiçbiri geliştiricilerin beklentilerini tam olarak karşılamadığını söylüyor.Walker, Half-Life oyunlarının teknoloji ve sanat arasındaki kesişme noktasında ilginç bir deneyim yaratmayı amaçladığına inanıyor. Endüstriyi bir şekilde gerçekten ileriye taşımasını ya da en azından bazı benzersiz kavramları denemesini istiyor.

half-life-2

Örneğin Half-Life 1, atıcılarla “daha ilginç hikayeler” anlatma girişimiydi; bir dizi akılsız eylem dizisinden daha fazlası olabileceğini etkili bir şekilde kanıtladı. Half-Life 2 (Ve ilgili bölümleri) daha çok fizik ile karakter geliştirme ve oyun oynamaya odaklandı. (Fizik tabanlı bulmaca oyunu). Portal muhtemelen Valve’in Half-Life 2 üzerindeki çalışması sırasında öğrendiği derslerin doruk noktasıydı.

Başka bir deyişle, Half-Life 2’yi yapmak: Bölüm 3 Valve için yeterli değildi. Daha büyük ve daha iyi bir şey istediler ve şimdiye kadar bir anlamda bu işi yapmak için doğru formatı bulamadılar.Half-Life Alyx bir kez daha Valve’a bir türü ileriye götürme fırsatı verdi ve tüm hesaplar sayesinde bu başarıyla yapıldı. Alyx, VR platformu için ilk gerçek “katil uygulamalardan” biri olarak adlandırılıyor (ancak Boneworks ve Beat Sabre gibi oyunlar da güçlü yarışmacılar).

Peki ya Half life 3?

Tabii ki, hala Half-Life 3 (veya Episode 3) yok. Evet, ilk oyunlarla aynı karakterlerin çoğunu içeriyor. Ancak Alyx bir devamı değil. Bir prequel ve sadece VR doğası Half-Life fan tabanının büyük bir bölümünü yabancılaştırdı. Bununla birlikte, Valve, Alyx’in Half-Life serisine bir dönüşü temsil ettiğini, bunun bir sonu olmadığını açıkça belirtti. Önümüzdeki yıllarda piyasaya daha fazla Half-Life oyunu çıkmasını bekleyebiliriz.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *