Hyundai, Sürücüye Özel Hız Sabitleme Teknolojisini Geliştiriyor!

Bugünkü yazımızda sürücüye özel hız sabitleme teknolojisine değineceğiz,Hyundai böyle bir çalışma yürüttüğünü açıkladı. Başarılı olacak gibi duran ünlü Güney Kore’li  otomotiv devi dikkatleri üzerine çekmiş ve rakiplerine gözdağı veriyor >> 2020 Sonata.

Yeni tasarladığı 2020 Sonata modeli ile fazlasıyla karşımıza çıkan Hyundai arabalara yeni bir anlayış getiriyor.Günümüzde otonom sürüş popülerlik kazanmışken Hyundai bu çalışmalar ile bir ileri seviyeye taşıyor. 

Bu tür teknolojiler adım adım ilerliyor. Önce hız sabitleme daha sonra şerit takip etme ileri bir seviyede otomatik pilot özellikleri üzerinde baya çalışma yapılmış.Yakın zamanda otomatik pilotlu araçlar ile sık sık karşılaşacağız. Ancak gelişimini tam anlamıyla tamamlayamayan bu teknoloji sürücüleri tedirgin ediyor. Sürücülerin arabanın kendi kendine gideceği hakkında hala tereddütleri var.  Hyundai tam bu alanda çalışma yapıp sürücüye özel hız sabitleme özelliğini devreye sokmaya çalışıyor.

Hyundai

hyundai-2020-Sonata

 

Her bir yiğidin ayrı bir yoğurt yiyişi olduğu gibi her bir şoförün ayrı bir sürüş tarzı var. Hyundai bu çalışmaları ile hem aracın kendi kendine gitmesini sağlayıp hem şoföre özel hareket sağlamasını hedefliyor. Bu çalışmayı birkaç kelime ile özetleyecek olursak siz aracı sürerken yapay zeka sizin yanınızdaki araca, öndeki araca ne kadar yaklaştığınızı, ne kadar hızlı gittiğinizi, ortalama hız süratinizi,şehir içi ve şehir dışı süratinizi, yani direksiyon hareketlerinizi debriyaj fren ve gaz hareketlerinizi hafızasına kaydedip size özel bir otomatik sürüş sağlayacak. 

Bu detayları ayrı ayrı kategorize edip sürücü hareketlerine olabildiğince yakın davranmayı sağlayan bu teknoloji şoföre kendisinin sürdüğü gibi hissettirmeyi amaçlıyor.

Ünlü Güney Koreli Otomotiv firması Hyundai’nin bu teknolojiyi hangi modelinde kullanacağı, piyasaya ne zaman süreceği bilinmezken herkes tarafından merakla bekleniyor. Hedeflerine ulaşır ve bu teknolojiyi piyasaya sürerse. Konforuna düşkün sürücüler tarafından çok tercih edileceği ve satış rakamlarında ciddi bir artış sağlanacağı kanaatindeyim. Bize düşen ise Hyundai’ye sürücüye özel hız sabitleme çalışmasında başarılar dilemek ve merakla beklemek olacaktır. Sizde eğer bizim gibi merak içerisindeyseniz bizi takipte kalın.

2020 Sonata

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *