İnsansı Robot Sophia, Çizdiği Portre İle Şaşırttı

İnsansı robot Sophia (yapay zeka), çizdiği portre şaşırttı. Şimdiye kadar tasarlanan robotlar arasında insansı hareket, jest ve mimiklere en çok yaklaşan robot Sophia, çizdiği portre ile herkesi şaşırttı. Suudi Arabistan tarafından kendisine vatandaşlık verilmesiyle dünya gündemine oturmuştu. Sophia şimdi ise çizdiği portre ile gündem oldu. İngiltere’de yayınlanan This Morning’a konuk olan Sophia, programın sunucularından Phillip Schofield’ı resmettiği portresi ile büyük bir şaşkınlık yarattı.

İnsansı robot Sophia, Çin’li robotik şirketi “Hanson Robotics” tarafından geliştiriliyor. Önümüzdeki zamanda gelişmiş yapay zekaya sahip bu robot daha farklı yetenekleriyle bizi şaşırtma devam edeceğe benziyor. İngiltere merkezli ITV’de yayınlanan televizyon programı This Morning’e katılan Sophia, sunucu Phillip Schofield’ın portresini çizdiği eskizleri gösterdi. Yetenek yarışmalarında derece yapan insanlar gibi bu işi nasıl becerdiğini de anlatıyor.

Sophia, Phillip Schofield’ın portresini çizerken sanatçı Patrick Tresset’in ve yetenekli mühendislerin yardım ettiğini belirtti.

Sophia’nın çizdiği portre

insansi-robot-sophia-yetenegi-ile-sasirtti

Yetenekleri üstüne bir yetenek daha ekleyen insansı robot, resmi twitter hesabına da sahip. Portreyi hesabında paylaşarak duyurmuştu. Durmadan kendini geliştiren yapay zeka ile bu robot, bir çok robot üretici firmaya ilham oluyor. Bu durumun insanlığın geleceği için ne kadar iyi ne kadar kötü olduğu ise tartışmaya açık bir konu. Her bir yetenek demek daha az maliyetli iş demek. Buda; o yeteneğe sahip insanların işinden olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına geliyor. Robotların insanların ırkının sonunu getirip getirmeyeceği tartışmasından ziyade bence bunu insanlık kendi sonunu getirebilir olarak isimlendirmek daha mantıklı olacaktır. Bugüne kadar pek çok organizasyona ve televizyon programına katılan insansı robot, geçtiğimiz yıl ünlü Amerikalı talk show sunucu Jimmy Fallon’ın programında yaptığı insan ırkını yok etmeye yönelik şakasıyla bir hayli konuşulmuştu. Mühendisler tarafından şaka amacı ile mi yaptırıldı? Yoksa bu robot gayet ciddi miydi?

İnsansı Robot Sophia, yüzü ile gerçek bir insandan neredeyse ayırt edilemiyor. Geçtiğimiz yıl Suud’lardan vatandaşlık almıştı. Bunun yanında Birleşmiş Milletler Genel Kurul Üyesi de olan bu robotun, dünya çapında tanınan bir ünlüden farkı yok.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

yapay zeka

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *