Meteoroloji Yıldırım Düşmesini Tahmin Edebilecek

Evet yanlış okumadınız meteoroloji yıldırım düşmesini tahmin edebilecek. aslında hepimiz meteorolojinin bir tahmin bilimi olduğunu sanırız, yani sadece hava nasıl hava durumu nasıl? yarın ki hava durumu nasıl? Gibi sorularınıza cevap olduğumuz bir bilim dalı sanırız. Bir nevi öyle ama sadece öyle değil meteoroloji havada gerçekleşen birçok olayı inceleyen bir bilim dalıdır Şimşek’in den Yıldırım’ın a hava durumu ne kadar. Ve bunun üzerinde çalışmalar yapıp bize sağlıklı bilgiler vermek için bayağı bir uğraş veren bir bilim dalı diyebiliriz. Yapay zeka kendini burada da göstermiş ve meteorolojinin yıldırım düşmesini tahmin etmesine olanak sağlıyor.

Yapay zekanın kullanımı birçok sektörde kullanmaya başlanmış ve çoğu sektöre kolaylık sağlamıştır. Meteoroloji daha önce hava tahminlerinde kullandığı yapay zekayı artık yıldırım düşmesini tahmin edebilmek için kullanacak.

İsviçre’de Geliştirildi

hava-nasıl-hava-durumu-nasıl-yarın-ki-hava-durumu-nasıl-hava-durumu.

Bu teknoloji İsviçre’de geliştirildi. Bu teknoloji sayesinde yıldırımın nereye ve ne zaman düşeceği tahmin edilebiliyor artık. Elektromanyetik uyumlu laboratuvarlarda geliştiren Yapay Zeka Atmosferin basınç, bağıl, sıcaklık, nem gibi özelliklerini kullanıp bilgileri hafızasında tutup zekasını geliştiriyor.

Sistemin daha erken davranması ve  daha iyi sonuçlar vermesi için. İsviçreli bilim adamları tarafından son 12 yılda İsviçre’de gerçekleşen yıldırım düşmesi olaylarının gerçekleştiği konumlar tespit edilerek bu yapay zekanın hafızasına yüklendi. Yapılan son denemelerde 30 kilometre çapta %80 doğru sonuçlar veriyor. Meteoroloji yıldırım düşmesini tahmin edebilecek ve bunu size bu teknoloji sayesinde yaklaşık 10 ile 30 dakika arasında haber verebilecek.

Bu teknoloji bize birçok şey kazandırabilir. Daha da geliştirilerek yıldırım düşme zamanı çok daha erken hesap edilebilir. Ve çok kalabalık şehirlerde yıldırım düşmesi çok daha erken  bir şekilde halka haber verilirse çoğu kişinin canını kurtarması için geniş zamanı olabilir. Dileğimiz yapay zekanın ülkemizde gelişiminin hızlanması, katma değeri yüksek olan teknolojinin ilerlemesi ve bu alanda eğitimlerin artırılmasıdır. Artık teknolojiyi elinde bulundurulanlar dünyayı yönetiyor. Bizim bir an önce harekete geçip teknolojiyi yakalamamız şarttır.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

hava nasıl? hava durumu nasıl? yarın ki hava durumu nasıl? meteoroloji

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *