Otomatik Pilottaki Tesla Kaza Yaptı

Otomatik pilottaki tesla kaza yaptı “Tesla Model 3”. Olay ABD’de  Connecticut eyaletindeki Norwalk bölgesinden geçen 95. Eyaletler Arası Karayolu üzerinde, Pazar erken saatlerde gerçekleşti. Otomatik pilot modunda seyir halindeyken önce polis arabasına sonra da başka bir araca çarptı.

Olayın ilginç yanı ise Tesla Model 3‘ün çarptığı bu iki araçta trafikte gayet düzgün bir şekilde park halindeydi.

Araç sahibi arka koltukta oturan köpeğiyle ilgilenmek üzre aracı otomatik pilota aldığını, arka koltukta ki köpeği ile ilgilenirken gözünün yolda olmadığını söyledi.

Kaza öncesi polis arabası bozulan başka bir araç için durmuş çekiciyi bekliyordu. O esnada Tesla Model 3‘ün çarpmasıyla hareketlenen polis aracı öndeki başka bir araca çarptı.

Connecticut Eyalet Polisi sosyal medya hesaplarında şöyle bir açıklama yaptı:  “Tesla’nın kullanıcısı aracının otomatik pilotta olduğunu ve arka koltuktaki köpeğiyle ilgilendiğini dile getirdi. Her ne kadar arabaların böyle yetenekleri olsa da gözünüzü yoldan ayırmamanız gerekiyor.”

Peki bu bir ilk mi? Hayır. gerçekleşen bu kazadan önce Tesla modelleri 5 farklı kaza yaptı. Bu kazalar yine otomatik pilot hatası sonucu gerçekleşmişti.

Otomatik pilottaki tesla kaza yaptı

Tesla Model 3

Elektrikli otomobilin lideri diyebileceğimiz Tesla, her geçen güm otomatik pilotlarına güncelleme getirmekte ve canlı testler yapmaktadır. Yapak zeka konusunda otomobil sektöründe adını sıkça duyuran otomotiv devinin görüldüğü üzere güncelleme ve testleri bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Gelecekte otopilot özelliğinin sıkça kullanılmasını beklerken “Otomatik pilottaki tesla kaza yaptı” haberinden sonra ve daha doğrusu böyle olayların daha sık olma ihtimalini göz önünde bulunduran sürücüler biraz daha temkinli davranacak gibi.

Geçtiğimiz günlerde Youtube’da bir kullanıcının paylaştığı bir video da Tesla Model 3’ün Otopilot’u, şeridin ortasındaki bir koniyi kusursuzca atlatıyordu ve şeride geri dönüyordu. Bunu yaparken resmen arabanın içindekilere bir şey hissettirmiyordu. O video da başarılı bir iş çıkardığı görülen Tesla model 3 bu sefer bizleri yanılttı. Teknolojiye daima iyi gözle bakan bizlerin umudu: ” Böyle vakaların yok denecek kadar azalması, teknolojinin insan hayatını olumsuz etkilemeden üst seviyelere çıkması ” olacaktır.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *