Silahlı Drone Songar Göreve Başlıyor

Silahlı Drone Songar Göreve Başlıyor, milli silah, yerli silah, insansız hava aracı 

İnsansın hava araçlarında kendini baya ileri taşıyan ülkemizin ilk silahlı drone Songar‘ı göreve başlıyor. Aralık ayında ordumuzun envanterinde olacak.

Ürün güvenlik güçlerimizin harekat kabiliyetini artırmaya yönelik yapıldı. Bu çalışmalar sonucu, Türkiye’nin ilk milli silahlı drone sistemi Songar geliyor.

Otomatik makineli tüfek ve bomba atar entegre edilebilen Songar, ASİSGUARD tarafından özgün olarak geliştiriliyor. Ürün geliştirme açısında yolun büyük bir kısmı tamamlandı.

Songar’ın atış hassasiyetini önemli ölçüde iyileştirilirdi. Yapılan testler sonucu Songar, Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü konusunda yüksek başarı elde etti.

Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü kendi içinde barındırdığı lazer mesafe ölçer ve kamera gibi sensörlerden elde ettiği veriyi rüzgar hızı gibi dış çevresel faktörlerle ele alarak işliyor, Songar’a ait özgün bir Atış Kontrol Bilgisayarı olarak görev yapıyor.

ASİSGUARD Genel Müdür Ayhan Sunar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk aşamada 60, 100 ve 150 metre irtifadan gerçekleştirilen atışlarla denenen Elektronik Nişangah ve Balistik Hesap Modülü’nün kabiliyetlerinin aralık ayı içinde kademeli olarak artırılacağını ve 450 metre irtifaya kadar atış testleriyle çalışmaların devam edeceği söyledi.

Songar’ın atış testi sırasında 3,2 MOA (Minute of Arc) atış hassasiyetine ulaştığını ifade eden Sunar, sistemin envantere girmesi planlanan 25 Aralık’a kadar iyileştirmelere devam edeceklerini belirtti.

Sunar, aralık ayında tek yer kontrol istasyonuyla 3’lü sürü (SWARM) uçuşu ve eş zamanlı atış ile hedef imha çalışmalarının tamamlanacağını bildirdi.

Silahlı Drone Songar Göreve Başlıyor

Her türlü güvenlik amaçlı kullanılabilecek. Hem gece hem gündüz operasyonlarda aktif rol oynayabilecek şekilde geliştirildi. Songar, otomatik atış stabilizasyonuna sahip ilk milli silahlı drone sistemi olma özelliği taşıyor.

Tek başına veya birden fazla drone ile eş zamanlı harekat kabiliyeti var. Hedef bölgenin tespiti, tehdidi etkisiz hale getirme, operasyon sonrası hasar tespiti ve gerçek zamanlı görüntü aktarımı gibi kritik görevleri üstlenebiliyor.

Songar Silahlı Drone Sistemi üzerine monte edilmiş otomatik silah ile 10 kilometre yarıçapta etkin olabiliyor. Gerçek zamanlı görüntü aktarımı, 200 adet 5,56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabilme, esnek mermi yolu ve otomatik ateşleme mekanizması gibi özellikler taşıyor.

Songar manuel bir müdahale gerektirmeyen, otomatik değiştirilebilen mermi kutusunu da barındırıyor.

Songar, karakol ve kalekollarda taciz atışına, personel, araç ve konvoyların intikalindeki pusu veya tehditlere karşı havadan yüksek sayıda mermi atımıyla beka artırıcı, gerektiğinde taarruz amaçlı olarak da etkin kullanılabilecek.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

Silahlı Drone Songar Göreve Başlıyor, milli silah, yerli silah, insansız hava aracı 

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *