Teknoloji Devi Apple’da Açık buldu

Apple Açık, İphone Açık, Oğuz AKÇAY, >> Teknoloji devi Apple’da açık buldu. Genellikle kullanıcıların gözünde Apple açığı bulunamayan en güvenli teknoloji firması olarak kabul edilir. Daha önce sürekli savunduğum bu meşhur laf doğruluğunu bir kez daha bizlere gösterdi. ” Hack edilemeyen sistem yoktur, açığı bulunamayan sistem vardır.” Bulunan açık her ne kadar hack olayı olmasa da işini iyi bilenler tarafından çok kolay alt edilip sisteme sızılablirdi.!

Bursa’da Oğuz AKÇAY adında bir genç okulu Ali Osman Sönmez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Bölümü’nün katkısıyla da elektroniğe meraklı biri. Oğuz AKÇAY teknoloji devi Apple’ın iPhone modellerindeki yazılım açığını bulması ile gündeme geldi.

Teknoloji Devi Apple’da açık buldu

Bir tesadüf eseri gerçekleşen bu olay Apple tarafından çok basitmiş gibi görüldü. Şaka gibi bir rakamla ödül verdi.

Apple Açık, İphone Açık, Oğuz AKÇAY

Hobi olarak manzara fotoğrafları çekmeye sevdiğini söyleyen Oğuz Akçay, arkadaş esnasında güneşin doğuşunu gördü. Güzel bir manzara fotoğrafı yakalamak istedi ve bu esnada fotoğraf çekmek istediğini söyledi. Fotoğrafı yakalamak istedi esnada bir sorunla karşılaştığını belirtti. 

Arkadaşı ile telefon görüşmesi yaparken fotoğraf yakalamak istedi. Konuşma esnasında video kayıt yapmaya başladığını belirten Akçay, ortalama 5 saniye sonra telefonun donduğunu ve siyah ekran hatası verdiğini belirtti. Sonrasında ekranda Apple logosu gözüktüğünü ve telefonun Aslında kapanmadığını ve arkadaşı ile konuşmaya devam ettiğini söyledi.

Önce sorunun tek seferlik kendi telefonuna mahsus olduğunu düşündü. Daha sonra bunu başka telefonlarında deneyip aynı hatayı alınca bir sorun olduğunu fark etti ve bu sorunu Apple’a bildirdi. Sorunu Apple bildirmesinin ardından firmanın birkaç gün sonra teşekkür mesajı yolladığını belirten Akçay, size küçük bir sürprizimiz var diyerek 100 TL’lik bir hediye yolladıklarını söyledi.

Teknoloji devi Apple’da açık buldu

Doğrusunu söylemek gerekirse bu rakam bizi şaşırttı. Belki de ömür boyu bu hatadan farkında olmayacak olan Apple böyle bir hatayı böyle küçük bir rakamla ödüllendirmesi düşündürücü. Elbette ki herkesin kendi bir bakış açısı ve kendi bir düşüncesi vardır. Her ne kadar açık bulsa da bunu kötü ameller için kullanmayan ve kullandırmayan Oğuz Akçay‘a yaptığı hareketten dolayı takdir ediyorum.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

İphone Açık apple açık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *