Yazılımcı Sayısında Hedef 500 Bin

Yazılımcı sayısında hedef 500 bin, yazılımcı sayısı artırılacak >> teknoloji haberleri. Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Mehmet Fatih KACIR ” Yazılımcı sayımız yeterli değil. Aktif olarak 150 bin yazılımcımız var, bu rakamı hızla 500 bine çıkarmak hedefindeyiz.” diye açıklama yaptı.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen ” Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Bilgilendirme Toplantısı”nda KACIR, global ekonomiye artık Teknolojinin yön verdiğini ifade etti.

Ülkemiz nüfusunun büyük bir kısmının 31 yaş altı olduğunu ve bu yoğun genç nüfusun teknolojik dönüşüm açısından Türkiye’ yi çok  avantajlı kıldığını vurguladı.

Önemli bir teknolojik birikime sahip olduğumuzu vurgulayan KACIR, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu çerçevede atacağımız adımları ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ başlığı ile yapılandırdık. Tam bağımsız Türkiye için üretmemiz gereken ürünlerin tespit edilmesi gerekiyor. Bugün 160 milyar dolar seviyesinde olan imalat sanayi ihracatının 2023’te 210 milyar dolara çıkarılması öngörülüyor. Yine yüzde birlerde olan Ar-Ge’ye ayrılan payı, aynı dönemde yüzde 1,8’e çıkaracağız. Araştırmacı sayımız da 112 binden 200 bine yükselecek. Ar-Ge personelimiz ise 154 binden 300 bine yükselecek. Yazılımcı sayımız yeterli değil. Aktif olarak yaklaşık 150 bin yazılımcımız var, bunu da hızla 500 bine çıkarmak hedefindeyiz. Bu doğrultuda yenilikçi eğitim programları hazırlıyoruz.””Kobiler için avantajlı kredilerin verilmesi gerekiyor”

Yazılımcı sayısında hedef 500 bin

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş da dünya pazarında var olmanın yolunun katma değeri yüksek ürünler üretmek ve satabilmekten geçtiğine işaret etti.

Ucuz iş gücü ve verimlilikle dünyayla rekabet edilemeyeceğini anlatan Uğurtaş, “Ar-Ge ve inovasyona önem verilmesi gerekiyor. Artık geleneksel sanayi ürünlerimizin yanına teknolojiyi koymak zorundayız. Ne yazık ki teknoloji tüketen ve satın alan bir ülkeyiz. Onun için eğitim ve nitelikli iş gücüne önem vermek zorundayız. Mesleki eğitim çok önemli. Ülkemizde sermaye sıkıntısı var. Kobiler için avantajlı kredilerin verilmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Toplantıya, Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhsin Dönmez, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan ve sanayiciler katıldı.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

yazılımcı sayısı yazılımcı sayısı teknoloji haberleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *