En Çok Tercih Edilen Antivirüs Programları

Windows kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen antivirüs programları araştırıldı, işte en iyi antivirüs programları. Araştırmayı yapan OPSWAT  isimli siber güvenlik şirketi programları piyasadaki paylarına göre sıraladı. Çoğunun ismine aşına olduğunuz bu antivirüs programlarının isimlerini tahmin edebilirsiniz belki. Ama sıralamayı sanmıyorum. Kullanıcıların en çok Norton‘u tercih ettiğini söyleyip yazımıza devam edelim.

Günümüz dünyasında interneti kullanan kişi sayısı 4.38 milyar buda dünya nüfusunun % 56 sı demek. Kişi sayısının artması demek bilginin değerinin artması demek. Kişi sayısının artması demek internet dünyasında daha fazla açık demek. Kişi sayısının artması demek siber güvenlik öneminin artması demek. Neden mi?

Çünkü bilgisayarınıza sızan kötü niyetli kişiler veya bu kişilerin yazmış olduğu virüsler, kimi zaman kişisel bilgilerinizi ele geçirip şantaj yapıyor, kimi zaman sizin bilgisayarınız üzerinden yasa dışı işlemler yapıyor. Şimdi ise “OPSWAT” isimli bir siber güvenlik şirketi, Windows kullanıcılarının en çok hangi antivirüs uygulamalarını tercih ettiğini araştırdı. Bizde sizleri bilgilendirmek için “En Çok Tercih Edilen Antivirüs Programları” başlıklı bir yazı yazma ihtiyacı duyduk.

Windows işletim sistemi ile beraber her ne kadar Defender Antivirüs Sistemi gelse de pek yeterli olmuyor. Buda kullanıcıların daha güçlü koruma sağlayan antivirüs programlarına ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Böyle bir araştırma neden yapılmış olabilir?

Hepimiz bir ürün veya hizmet satın alacağımızda mutlaka o ürünü veya hizmeti kullananların yorumlarını okur, tavsiyeleri göz önünde bulundurur ve hatta kaç kişi tarafından satın alındığına bakarız. “En Çok Tercih Edilen Antivirüs Programları” araştırmasını yapan siber güvenlik şirketi ise kullanıcılara hangi yazılımı tercih etmeleri konusunda fikir vermek istemiş olabilir. Firmanın amacı bu olmaya da bilir ama kullanıcılar yine bu konuda böyle bir araştırmadan yararlanabilirler.

Windows’ta En Çok Tercih Edilen Antivirüs Programları

en-cok-tercih-edilen-antivirüs-programlari-siber-güvenlik

 

Yukarıdaki sonuçlara bakıldığında “Symantec Corporation” firması Norton isimli antivirüs programının yapımcısı ve % 13.56 ile başı çekiyor. Norton‘u ise % 12.84 ile “Eset” yazılımı takip ediyor. Sizde bir antivirüs programı kullanmak istiyorsanız seçeneklerinize ilk olarak bu iki programı koyabilirsiniz.

Peki dikkatinizi çekti mi bilmiyorum. Listenin başından sonuna kadar bütün yazılımlar birbirlerine yakın değerler almış. Yani bu şu anlama geliyor; “Her bir firma kendisinden sonra gelen firma tarafından rekabet anlamında zorlanıyor” önümüzdeki yıla kadar bu listenin değişme ihtimalinin biraz yüksek olduğunu anlamına gelmiyor mu?

Burda bir diğer nokta “diğer” kategorisi. Gayet önemsenmesi gereken bir rakam, %14.73 ile dikkat çeken bu kategori “Norton” yazılımından bile önde gelmekte.

Not: Araştırmaya Windows İşletim Sisteminde ön yüklü olarak gelen “Defender” dahil edilmemiştir.

 

Aşağıdaki Listede Bu yazılımların açıklamalarını kalemimizden dinleyip arzu ederseniz indirebilir siniz.

Benzer içerikler için Tıklayınız.

İnstagramdan beni takip için Tıklayınız.

en iyi antivirüs programları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *